Aplikace CCleaner dokáže odstranit z PC uživatele nepotřebné soubory (dočasné soubory, staré log soubory…) a tak zvětšit volné místo na disku, ale třeba i zjednodušit následující práci člověka, který se snaží počítač odvirovat.

ComboFix je program, jehož autorem je sUBs, který prohledá váš počítač, vyhledá na něm škodlivé soubory a pokud je nalezne, automaticky se je pokusí odstranit. Kromě toho, že dokáže vyhubit velké množství aktuálně se šířící a často se vyskytující počítačové havěti, ComboFix také zobrazí log, s jehož pomocí může zkušený rádce vyčistit počítač od případných virových pozůstatků, které program sám nezlikvidoval.

Hesla nás doprovází doslova na každém rohu internetu. Potřebujeme ho zadat při výběru poštovní schránky, při přihlášení k ICQ, Skype, Facebooku, k FTP účtu či internetovému bankovnictví. V této souvislosti bych si dovolil upozornit na následující rizika.

Personální neboli osobní firewall se stal součástí řady komplexních bezpečnostních balíků (spolu s antivirem, antispyware či antispamem) a taktéž existuje spousta řešení, kde představuje personální firewall stěžejní funkci. Málokdy se ale řeší trochu odlišná, o to důležitější věc. Jde o pohled běžného uživatele, jenž není z IT oboru a PC používá pouze pro zábavu a nebo jako pomocníka v práci.

Prevence je v dnešní době bohužel pojmem, kterému se příliš uživatelů PC nevěnuje, popř. věnuje jen částečně. Je důležité si uvědomit, že pouze nainstalovaný antivirový program (v lepším případě i pravidelně aktualizovaný a správně nastavený) je sám o sobě nedostatečnou prevencí. Příliš nepomůže ani osobní firewall (obzvlášť pokud uživatel nepozná, co je legální a co ilegální síťová komunikace), popřípadě specializovaný software pro odstraňování “špionů” ala spyware, adware…

Antivirových programů, které jsou k dispozici zdarma, existuje celá řada. Některé z nich jsou zdarma už z důvodu, že nabízejí tak omezenou funkcionalitu, že je v podstatě prodávat nelze (například antivirus pro jednorázovou kontrolu disku). Jiné jsou nabízeny v podobě zkušebních verzí (trial / demo), které třeba plnou funkcionalitu mají, ale na omezenou časovou dobu.

Následující mapy dokládají, jaká existuje provázanost spam útoků (rozesílání nevyžádané pošty) napříč celým světem. Zdrojem budiž nevyžádaná pošta, která proudí na doménu viry.cz. Informace jsou aktualizovány každou hodinu.